Aktualności

Dzieciaki na jacht. Akcja z pełnym sukcesem!

14 września 2018
/ / /

Na początku wakacji poznaliśmy kapitana jachtu, którego zafascynowały nasze dzieciaki. Zaproponował nam, że zabierze naszych najlepszych podopiecznych pod względem nauki i zachowania na kilkudniowy rejs. Pomysł nas zachwycił, gdyż życie na łajbie wyjątkowo kształtuje charaktery, jest wymagające, absorbujące i tego właśnie potrzeba dzieciakom z trudnymi doświadczeniami i traumą wyniesioną z ich domów rodzinnych. Taką informację wysłaliśmy do naszych przyjaciół i znajomych, którzy sfinansowali wyjazd i całą akcję za co serdecznie im dziękujemy. Dzieciaki miały już we wrześniu możliwość: żeglowania, sterowania jachtem, rozwijania żagli, ciągania lin-szotów, nauczyły się słownictwa żeglarskiego oraz wiązania węzłów. Sami przygotowywali posiłki na ognisku, co pozwoliło doświadczyć smaku survivalowego życia. Przeżycie jest niezapomniane, to nowa pasja naszych dzieci i cel na kolejne wakacje. Fakt, że pojadą tylko najlepsi jest dodatkową motywacją na nowy rok szkolny. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy tym, którzy uwierzyli w nasze dzieci i obdarzyli nas zaufaniem.

Read More

Relacja z finału Gali Taurona – główna wygrana w Świdnicy

12 września 2018
/ / /
Dzieciaki z CHATY SKSK Sikorskiego, przed chwilą / 12 września 2018r / wygrały główną nagrodę 35000 zł w 14 edycji finału akcji: „Domy Pozytywnej Energii”. Radości nie było końca,tym bardziej że organizatorzy Gali  umiejętnie stopniowali napięcie przy ogłaszaniu wyników. Gdy dzieci straciły już nadzieję, okazało się że to właśnie CHATA SKSK  ze Świdnicy jest głównym finalistą. Dzieciaki oszalały z radości: skakały, piszczały krzyczały….
Aby próbować swoich sił w walce o wygraną , uczestnicy mieli napisać scenariusz  gry terenowej z opisem zadań do wykonania, przybliżającym graczom symbole narodowe i tematy związane z historią Polski sprzed 100lat. Tytuł przewodni tegorocznej edycji to:”Z energią świętujemy stulecie odzyskania niepodległości Polski”. Zabawy przewidziane w grze były nie tylko kreatywne i edukacyjne ale również dostarczały wiele radości podczas kilku godzinnej zabawy w terenie.
Gala Finałowa odbyła się w Krakowie na Kopcu Kościuszki, gdzie dzieciaki mają oprócz wygranej moc atrakcji o charakterze edukacyjnym z motywem historycznym. Na co przeznaczymy wygraną … na pewno pojedziemy na wycieczkę , dzieciaki marzą aby wreszcie pojechać za granicę, cóż marzenia się spełniają.
Read More

Powrót do Lądka Zdroju

30 sierpnia 2018
/ / /
26 sierpnia do 1 września 2018. W ramach projektu pt.: „Bezpiecznie w przyszłość” realizowanego przez Fundację we współpracy z Fundacją “Merkury” ze środków Programu Regionalnego – Funduszy Europejskich – Europejskiego Funduszu Społecznego młodzież z trzech placówek:
Chata SKSK i Chata SKSK II w Świdnicy oraz Smyk w Błażejowie uczestniczyła w zajęciach socjoterapeutycznych i wychowawczych w uroczych okolicach Lądka Zdroju. Za pierwszym razem tak nas te miejsca urzekły, że wróciliśmy tu pracować dalej. Tym razem, dwóch terapeutów i 3 wychowawców pracowało z 18 –tką młodych ludzi (od 15 do 21 roku życia) dając im wiele użytecznych narzędzi do usamodzielnienia.  Młodzież uczestniczyła w zajęciach a pomiędzy nimi świetnie się bawiła.
Read More

Wyjazd do Lądka Zdroju

1 sierpnia 2018
/ / /

Czerwiec – lipiec 2018. W ramach projektu pt.: „Bezpiecznie w przyszłość” realizowanego przez Fundację we współpracy z Fundacją “Merkury” ze środków Programu Regionalnego – Funduszy Europejskich – Europejskiego Funduszu Społecznego dzieci z trzech placówek:
Chata SKSK i Chata SKSK II w Świdnicy oraz Smyk w Błażejowie uczestniczyli w dwóch wyjazdach do Lądka Zdroju. W trakcie tych wyjazdów młodzież uczestniczyła w zajęciach zawodoznawczych, a dzieci w zajęciach terapeutycznych. Wszyscy świetnie się bawili w czasie różnorodnych atrakcji.

 

Read More

SUPER DZIEŃ DZIECKA W CHATACH SKSK

11 czerwca 2017
/ / /

Dzieciaki z placówek CHATA SKSK przy ul. Wieleckiej i Sikorskiego z okazji ich największego święta – Dnia Dziecka miały przyjemność zwiedzić fantastyczny Park Dinozaurów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, niedaleko Opola.

Jura Park jest największym tego typu obiektem w Europie. Na półtora kilometrowej ścieżce edukacyjnej widzieliśmy około 200 naturalnej wielkości rekonstrukcji mezozoicznych gadów i płazów. Zwiedzaliśmy również prehistoryczne Oceanarium, gdzie z bliska można było zobaczyć jak wyglądało podwodne życie tysiące lat temu .

Park Nauki i Ewolucji Człowieka, tuż obok Jura Parku, to miejsce które przybliżyło nam historię o tym jak staliśmy się ludźmi. Można tu obejrzeć niezwykłą galerię małp i małpiatek, a także przodków człowieka oraz wiele innych ekspozycji i wystaw interaktywnych.

Wszyscy bawili się naprawdę świetnie. Dzieciaki szalały nie tylko intelektualnie ale również na wesołym miasteczku, ogromnym placu zabaw, ochłodziły się lodami a po obiedzie , nie obyło się bez pamiątki z …dinozaurem. Podczas powrotu, w autokarze – dzieciaki brały udział w konkursie z wiedzy o dinozaurach i nie tylko.. Główną nagrodę –tablet – wygrały dzieciaki z CHATY na Wieleckiej – GRATULUJEMY. Potem już tylko radosny śpiew i cudowne zmęczenie. Wyjazd do Krasiejowa był możliwy dzięki wygranemu grantowi. Wszystko to działo się 1 czerwca 2017 roku.

 


 

Read More

SPARTAKIADA PLACÓWEK WSPARCIA DZIENNEGO I ŚWIETLIC ŚRODOWISKOWYCH

11 czerwca 2017
/ / /

Osiedlowy Klub Integracyjny ” Zarzecze” prowadzony przez Fundację Ziemi Świdnickiej „SKSK”, finansowany z dotacji Urzędu Miasta w Świdnicy był gospodarzem i organizatorem „Spartakiada Placówek Wsparcia Dziennego i Świetlic Środowiskowych”. Dnia 10 czerwca 2017 roku w sobotę od godziny 10:00 do 13.30 na boisku Gimnazjum nr 4 imieniem Polskich Noblistów w Świdnicy przy ul. Jodłowej 21 spotkali się wychowankowie czterech placówek wsparcia dziennego z Powiatu Świdnickiego.  Udział w imprezie o charakterze sportowym wzięły: Placówka Wsparcia Dziennego ze Świebodzic, Placówka Wsparcia Dziennego „Caritas” ze Świdnicy, Oratorium „Ut unum sint” ze Świdnicy i gospodarz Osiedlowy Klub Integracyjny „Zarzecze”. Jej celem było promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież i ich zaangażowanie w dyscypliny sportowe.

W programie „Spartakiady” oprócz konkurencji indywidualnych takich jak: rzut lotką, bieg na 60 m, bieg na 200 m, skok w dal, rzut piłką palantową odbyły się także konkurencje zespołowe – mecze piłki nożnej i turniej dubletów w petanque – bule. Bawiło się i startowało około 60 młodych ludzi, przybyłych z wychowawcami i opiekunami. Każdy uczestnik został nagrodzony za udział. W piłkę nożną bezkonkurencyjna tym razem okazała się drużyna ze Świebodzic, co na przyszłość na pewno zmotywuje pozostałe drużyny do intensywnego treningu.

Pogoda dopisała, choć deszcz trochę straszył i po miłej zabawie, przy słodkim i wytrawnym poczęstunku słychać było rozmowy o tym, że warto by było taką imprezę cyklicznie powtarzać.

Impreza współfinansowana ze środków Powiatu Świdnica i Urzędu Miasta Świdnica. Środki na zorganizowanie zawodów sportowych pochodzą ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy i przyznane zostały w ramach projektu napisanego przez Fundację na promowanie kultury fizycznej i sportu, ze środków własnych Fundacji i od sponsorów: Cukiernia „Kasia” Eugeniusz i Jadwiga Kępa i PIEKARZ – L.M.J.CIARKOWSCY – SPÓŁKA JAWNA


 

Read More

Dzięki Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich i Prezydent Miasta Świdnicy Rodziny miały wakacje!

24 sierpnia 2016
/ / /

Wyjazd integracyjny – lipiec 2016 roku.

„Uczę się być rodzicem, uczę się być dzieckiem”

 

W ostatnim tygodniu lipca 2016 roku cztery rodziny świdnickie objęte wsparciem asystenta rodziny i jeden siedemnastolatek z piątej rodziny oraz wychowankowie placówek opiekuńczo wychowawczych spędzili wspólnie tydzień w Dusznikach Zdrój. Był to czwarty i piąty wyjazd integracyjny w których uczestniczyły świdnickie rodziny. Dzięki temu, że udało się połączyć wyjazd zorganizowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich dla wolontariuszy i ich podopiecznych oraz wyjazd integracyjny rodzin asystenckich zorganizowany ze środków Prezydenta Miasta Świdnicy przeznaczonych na realizację wsparcia rodzin wyjazd mógł trwać tak długo. W dniach 22-24 lipca rodziny uczestniczyły w zajęciach i programie FIO, zaś w dniach 25-28 w zajęciach zorganizowanych przez asystentów i innych specjalistów wspierających pracę z rodzinami. Oprócz pracy, polegającej na udziale w warsztatach kształtujących relacje w rodzinach, modelowaniu postaw oraz budowaniu więzi pomiędzy wolontariuszami i rodzinami, którym pomagają był bogaty program wypoczynkowo rekreacyjny. Uczestnicy brali udział w „Święcie papieru” zorganizowanym w Dusznikach Zdrój, w Rodzinnej Olimpiadzie sportowej zorganizowanej przez wychowawców z Chat i asystentów rodziny, w różnorodnych wycieczkach (Rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem”, ziemia kłodzka, Duszniki Miasto i Zdrój), w zabawach na basenie i wielu innych atrakcjach.

Dzięki temu rodziny mogły wypocząć, często po raz pierwszy razem przez tak długi czas. Mogły poznać swoje mocne i słabe strony w relacjach rodzice – dzieci oraz wzmocnić się działaniami specjalistów i wolontariuszy. Najlepszym podsumowaniem, niech będzie kilka zdjęć z tego wyjazdu i kilka cytatów z filmów na nim nagranych: „Taki wyjazd ma sens, rodzic może zbliżyć się do dziecka, dziecko do rodzica. Gdyby takiego zorganizowanego wyjazdu nie było to pewnie nie pojechalibyśmy i to nie tylko chodzi o pieniądze ale o to, że jesteśmy „pod okiem” psychologa, który nam może powiedzieć co zaobserwował i duże się z tego możemy nauczyć.” „Dzieciaki z Chaty są pomocne, miłe uczynne. Dzięki nim można się skoncentrować na jednym dziecku, a inne są zaopiekowane przez wychowanków. Bardzo dziwne jest zachowanie młodzieży, która nie tylko chętnie pomaga, a wręcz rywalizuje o to, kto się może zajmować najmłodszymi”.

Dwa wyjazdy i dwa cele: wzmocnić relacje wolontariuszy z podopiecznymi oraz wzmocnić relacje wewnątrz rodzin udało się osiągnąć. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie takie przedsięwzięcie.IMG_4928 IMG_4992 IMG_4931 IMG_5063 IMG_5280 IMG_5317

Read More

POROZMAWIAJMY O PIENIĄDZACH

10 czerwca 2016
/ / /

W dniach 9-10 czerwca 2016 roku, dzięki Wspólnocie Roboczej Związków Organizacji Socjalnych WRZOS uczestniczyliśmy w szkolenie o sposobach alternatywnego finansowania działań organizacji pozarządowych. Warsztaty prowadzone przez Karolinę Cyran – Juraszek i Waldemara Weihs były bardzo owocne.

IMG_4804

Główna Księgowa w trakcie konsultacji z prowadzącą.

Read More

Super ferie z FUNDACJĄ SKSK

29 lutego 2016
/ / /

Dzieciaki z placówek CHATA SKSK oraz rodziny objęte opieką asystentów rodzin przez Fundacje SKSK wyjechały na rewelacyjny wyjazd do Błażejowa. Grupę przywitał padający śnieg, ulepiliśmy naszego kochanego bałwana. Był też slalom na sankach z przeszkodami. Starsi przemierzali szlaki górskie zdobywając „ Złotą Górę” i pokonując własne słabości. Zabawy terenowe w lesie, jak również zdobywanie flagi przeciwników, budowały fajne relacje i wymuszały konieczność logicznego myślenia. Paliliśmy też ogromne ogniska i piekliśmy kiełbaski. Grupa była poddana również oddziaływaniom edukacyjnym zwiedzając szlak tkaczy śląskich i biorąc udział w warsztatach tkackich. Największym przeżyciem był udział w napadzie na bank w „escape room”


 

Read More