Świdnica dla Rodziny

amelka2

Pomoc Skuteczna 

Praca z rodziną Małgorzaty Mróz rozpoczęła się od momentu tragedii, jaka dotknęła jej rodzinę 9 listopada 2012, kiedy to w mieszkaniu na parterze, przy ulicy Sprzymierzeńców w Świdnicy wybuchł pożar.  Wówczas z powodu rozległych obrażeń, jeszcze tego samego dnia, w szpitalu w Sosnowcu, zmarła 8 miesięczna córka Małgorzaty Mróz i Marka Lemy. Matka z szóstką dzieci trafiła do szpitala w Świdnicy, ojciec dzieci z pozostałą trójką przebywał w chwili pożaru poza domem.

Od pierwszych chwil cała rodzina została objęta pomocą specjalistów. Życiu Rodziców i dzieci nie groziło już wtedy żadne fizyczne niebezpieczeństwo, przed rodziną jednak stała konieczność przeżycia żałoby po stracie najmłodszego dziecka. Początkowo w najgorszym stanie byli rodzice. Dzieci zdecydowanie w mniejszym stopniu przeżywały tragedię, choć przykre wspomnienia często wracały do nich w czasie późniejszym. Ważnym elementem było stworzenie poczucia prywatności, oraz zapewnienie bezpieczeństwa całej rodzinie. Rodzina Małgorzaty Mróz znalazła schronienie w Domu Wycieczkowym Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie wszyscy przebywali przez kilka miesięcy, aż do momentu, kiedy to dzięki wspólnym zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz szczególnej roli Fundacji SKSK, państwo Mróz, wraz z dziećmi zamieszkali w nowym mieszkaniu.

Fundacja SKSK objęła rodzinę pomocą psychologiczną i pedagogiczną. Jednocześnie koordynowała wszystkie działania związane z organizacją pomocy materialnej. Współpracowała z mediami, Urzędem Miasta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Szkołami do których uczęszczają dzieci, innymi organizacjami pozarządowymi.

Od pierwszego dnia uruchomione zostało subkonto na które wpłacane były datki, które płynęły niemal z całej Polski. Wpłacały  zarówno firmy jak i osoby prywatne. Zebrano kwotę blisko 120 tysięcy złotych.

Środki te w całości zostały przekazane na rzecz rodziny Małgorzaty Mróz.

Pozwoliło to na wyposażenie mieszkania, które dzięki wspólnym staraniom Mops w Świdnicy i Fundacji SKSK, udało się pozyskać od miasta. Jest to lokal składający się z trzech, dużych pokoi, pokoju z aneksem kuchennym, oraz łazienki. W trakcie realizacji prac przygotowujących lokalu do zamieszkania, zarówno pod względem prac typowo budowlanych, jak i tych związanych z wyposażeniem wnętrza w odpowiednie sprzęty i meble czy też przygotowaniem właściwej dokumentacji, Fundacja SKSK udzielała bezpośredniej pomocy Małgorzacie Mróz.

Pomoc materialna to także, olbrzymia pomoc w zakresie darów jakie przekazywane były na rzecz rodziny. Tu podobnie odzew był ze strony osób prywatnych jak i firm, takich jak np. Świdnicka Fabryka Electrolux, sklep Leroy Merlin, Centrum Meblowe. Prywatni darczyńcy zwykle pozostawali anonimowi. Jak choćby uczestnicy programu Szlachetna Paczka, czy wszyscy, którzy przekazali olbrzymią ilość darów.

Praca z rodziną Małgorzaty Mróz to półtora roku ciągłych działań o różnym natężeniu i bardzo zróżnicowanym charakterze. Dzięki tej pracy w chwili obecnej możemy patrzeć na rodzinę, która na zawsze pozostawiła w swojej pamięci olbrzymią krzywdę po stracie córki, czy siostry. Jednakże dzięki wszystkim tym którzy zaangażowali się w bezpośrednią pomoc i poświęcili ogromną ilość swojej pozytywnej energii i czasu, Małgorzata Mróz i jej dzieci żyją w bezpiecznym miejscu. Rodzina odzyskała dawną pogodę ducha i spokój. Przywrócona została możliwość prowadzenia życia rodzinnego, jakie wiedli przed tragicznymi wydarzeniami. Żadne z dzieci Małgorzaty Mróz nie jest zagrożone pod względem edukacyjnym.

Rodzina jest bezpieczna.

Comments are closed.