„ PRZENIKANIE POKOLEŃ” w ramach akcji „ Domy pozytywnej energii” 2015.

„ PRZENIKANIE POKOLEŃ” w ramach akcji „ Domy pozytywnej energii” 2015.

6 października 2015
/ / /

Raport z realizacji projektu „ PRZENIKANIE POKOLEŃ” w ramach akcji „ Domy pozytywnej energii” 2015.

 

1.Organizator

Placówka opiekuńczo- wychowawcza CHATA SKSK Świdnica, ul. Wielecka 22, prowadzona przez Fundację Ziemi Świdnickiej SKSK z siedzibą w Świdnicy, ul. Żeromskiego.

 

 1. Czas przeprowadzonej inicjatywy: Marzec – sierpień 2015 r.

 

 1. Tytuł inicjatywy: „Przenikanie pokoleń.”

 

 1. Grupa docelowa

Podopieczni placówki opiekuńczo wychowawczej Chata SKSK w Świdnicy oraz Seniorzy- pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy.

 

 

 

 1. Idea przeprowadzonej inicjatywy:

 

Celem przewodnim naszych działań podczas realizacji projektu               „ Przenikanie pokoleń” było:

 • realne dzielenie się pozytywną energią podopiecznych placówki z przedstawicielami społeczności Seniorów, podopiecznych Domu Dziennego Pobytu „ Przystań”.

 

Cel główny realizowaliśmy poprzez cele szczegółowe, mające za zadanie:

 • integrację międzypokoleniową,
 • rozwijanie i pogłębianie bliższych więzi społecznych,
 • nawiązanie i utrzymywanie relacji społecznych na podobieństwo relacji rodzinnych- tj. wnuki- dziadkowie,
 • wzajemną pomoc i naukę,
 • aktywne spędzanie czasu wolnego.

 

 

 1. Kalendarium inicjatywy
 • 03.2015 – 20.05.2015.

Działania organizacyjne, wybór grupy do współpracy, planowanie działań, inicjatyw. Ustalenia dotyczące współpracy z Domem Dziennego Pobytu                      „ Przystań” w Świdnicy. Harmonogram współpracy. Nawiązanie współpracy z DDP- omówienie planów wspólnych działań podczas spotkań pracowników DDP z przedstawicielami placówki „ Chata” tj. z Kasią, koordynatorem projektu ze strony młodzieży „ Chatowej” i pedagogiem placówki.   Pierwsze kontakty z Seniorami- p.Andrzejem, p.Heniem.

 

 • 05.2015

Pierwsze spotkanie, to spotkanie służące zapoznaniu się „ Chaty”( Kasia, Dawid, Karol, Daniel, Daria, Ula, Oskar, Gabrysia) z podopiecznymi Dziennego Domu Pobytu „ Przystań”( p. Basia, Zofia, Lucyna, Andrzej , Edek, Stanisław). Dzieci początkowo niepewnie, później już śmielej opowiadały Seniorom o sobie, o swoim życiu w placówce. W celu bliższego poznania się, a jednocześnie rozpoczęcia wielu przyjaźni odbyło się wspólne pieczenie ciasta, a później wspólny podwieczorek, podczas którego wzajemnie opowiadaliśmy sobie o swoich doświadczeniach cukierniczych, planowaliśmy dalsze słodkie podwieczorki. Seniorzy otrzymali od nas przepisy na nasze „ Ciasto bez pieczenia” i wskazówki do jak najlepszego wykonania. Przy okazji odbywały się rozmowy o życiu, opowiadania starszych ludzi o sobie. Czas płynął przyjemnie. „Przełamaliśmy pierwsze lody”, nawiązaliśmy już bliższe więzi. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie, które miało być dla nas niespodzianką.

 

 • 05.2015

Ten wspólny dzień stał się dniem ruchu i zabawy. Seniorzy, którym przewodziła p.Lucyna, przygotowali dla nas wspaniałą zabawę w oparciu o tańce integracyjne. Wspólnie wirowaliśmy po całej sali i tym razem to my uczyliśmy się od naszych starszych Przyjaciół, jak tańczyć razem, bawić się przy „ innej” muzyce, śmiejąc się przy tym głośno i radośnie. To spotkanie pokazało nam, że Seniorzy tak samo jak my przeżywają zabawę, chcą wspólnie, radośnie spędzać czas. Ale najważniejszym dla nas przesłaniem było to, że w każdym wieku należy spędzać wspólnie czas bawiąc się radośnie. Zatęskniliśmy wtedy za naszym dziadkami, którzy w większości już nie żyją, a też za rodzinami, z którymi nie spędzamy tak czasu. Obiecaliśmy sobie, że my też będziemy takimi aktywnymi Seniorami.

 

 • 06.2015

Ten dzień nauczył nas, jak ważna jest rodzina i wzajemna pomoc sobie. Poznaliśmy historie życia naszych Przyjaciół Seniorów. Dowiedzieliśmy się że p. Irena, która ostatnie dziesięć lat mieszkała w Grecji ma tylko wnuki, a jej syn nie żyje. P.Maria, ma dzieci, ale jest samodzielna i mieszka sama, ale nawet dalej robi dla swoich bliskich przetwory ze swojego przydomowego ogrodu; p. Edziu- pochodzi z Bochni, pracował w Spółdzielni Pracy Chronionej i jest samotny, dlatego cały czas wspomina dzieciństwo i swoją mamę. P. Andrzej, który także był w domu dziecka i od małego musiał pracować, opowiedział nam wspomnienia z dzieciństwa i z tego czasu pamięta konia na biegunach, którego dostał od dziadków. P. Lucyna, która pełni funkcję przewodniczącej samorządu opowiedziała nam o swoim aktywnym życiu i o działaniach na rzecz innych pensjonariuszy. P.Zofia podzieliła się z nami traumatycznych przeżyciami z Rzezi Wołyńskiej. Inni Seniorzy obiecali nam swoje historii podczas kolejnych spotkań.

 

 • 06.2015

Ten dzień to wspólne święto SZTUKI- wspólne warsztaty artystyczne, malarsko- literackie, prowadzone przez p. Zofię, ponad osiemdziesięcioletnią malarkę samouka, która swoją „karierę” rozpoczęła w wieku 70 lat. Jej obrazy- akwarele wiszą w wielu domach i instytucjach, także u Biskupa świdnickiego. My także od artystki otrzymaliśmy piękną akwarelę. Pani Zofia pokazała nam jak należy przygotować sobie warsztat artystyczny, jak poczuć „ wenę twórczą” i jak malować. Wszyscy próbowaliśmy swoich sił artystycznych- Ula malowała razem z bratem Szymonem, Kasia obok p. Zofii, Karol i Daniel naprzeciwko obserwując ruchy pędzla malarki oraz Dawid i Daria tworząc wg swoich pomysłów. Czujne oko p. Zofii dostrzegało talenty u każdego z nas. Pani Zofia, to wszechstronna osoba. Recytowała nam wiersze, które pamiętała jeszcze ze swojego dzieciństwa. Sekundowała jej też p. Ewa, która wyrecytowała nam swoje kwestie z przedstawień, w który grała główne role, a które to były wystawiane przez podopiecznych DDP. Na kolejne przedstawienie zostaliśmy już zaproszeni. My także staraliśmy się zaprezentować, ale „ zjadła nas trema” Obiecaliśmy sobie, że będziemy ćwiczyć pamięć i też będziemy mogli się tak dobrze zaprezentować. Znowu pogłębiliśmy szacunek dla naszych starszych Przyjaciół i nauczyliśmy się, że uczyć się i trenować pamięć powinniśmy zawsze.

 

 • 06.2015

W tym dniu, to my zaproponowaliśmy nowe, wspólne działanie i przeprowadziliśmy wśród Seniorów akcję informacyjną „ Zaadoptuj pszczołę” . Przybliżyliśmy naszym Przyjaciołom problem ginięcia pszczół i działania, jakie można poczynić w swoim środowisku, tak aby było ono sprzyjające życiu pszczół. Zaproponowaliśmy wspólny udział w akcji. Odzew nie był tak , na jaki liczyliśmy, ale to nas nie zraża. Po wakacjach wrócimy do tematu i jeszcze raz postaramy się namówić Seniorów do wspólnej akcji. Szczególnie „popracujemy” nad p. Lucyną, która przeraziła wszystkich swoim lękiem związanym z pszczołami. Ale lęki trzeba przełamywać i do problemu wrócimy. Podczas spotkania rozegraliśmy także wiele gier stolikowych, a Kasia stoczyła kolejną  „walkę” szachową z p.  Stanisławem.

 

 • 06.2015

To wielki dla nas dzień i fantastyczne spotkanie w ramach uroczystości X –lecia Fundacji Ziemi Świdnickiej „SKSK”. Oczywiście nasi Przyjaciele byli obecni i razem z nami przeżywali nasze wystąpienie i nasze święto. Gdy w formie fraszek prezentowaliśmy się nawzajem, razem z nami śmiali się i rozpoznawali o kim mówimy.   Wspólnie spędziliśmy niezapomniane chwile, naszymi sukcesami podzieliliśmy się z naszymi gośćmi. Podczas poczęstunku znów zaprosiliśmy Przyjaciół nie tylko na ciasto bez pieczenia, ale i na inne nasze smakowite wytwory.

 • 07.2015

To był bardzo aktywny, sportowo- rekreacyjny dzień. Wspólnie wyjechaliśmy na wycieczkę w Góry Sowie, do Schroniska Andrzejówka. Tam pomaszerowaliśmy szlakiem, oczywiście dostosowując się do naszych Przyjaciół, a później wspólnie grillowaliśmy, bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Wspólny czas był znowu okazją do rozmów, opowiadań historii z życia. I znowu uczyliśmy się jak ważne są dobre uczynki, pomoc wzajemna i szacunek. Ale my też pokazaliśmy Seniorom jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu, który dotlenia płuca, ożywia twarz i nadaje jej zdrowych rumieńców. Wszyscy cieszyliśmy się ze wspólnego spotkania i zaplanowaliśmy kolejne.

 

 • 07.2015

Tym razem postanowiliśmy pokazać naszym Przyjaciołom migawki z naszego Chatowego życia. Zabraliśmy ze sobą zdjęcia i opowiadaliśmy o naszych wycieczkach, przygodach, ważnych zdarzeniach, wspólnych świętach, urodzinach. Seniorzy także przygotowali nam swoje zdjęcia. Oglądanie zdjęć z młodości połączone było ze zgadywaniem do kogo należą. Podczas tego spotkania zdaliśmy sobie sprawę z okrucieństwa wojny i jej wpływu, często tak traumatycznego na ludzkie losy.

 

 

 

 • 07.2015

Podsumowaniem naszych przed i wakacyjnych spotkań z Przyjaciółmi Seniorami było zaproszenie do nas, na wspólne spotkanie i grillowanie. Pokazaliśmy jak mieszkamy, jak spędzamy czas wolny. Nasz Dom bardzo podobał się Seniorom, a szczególnie ogród, gdzie spędziliśmy gwarnie i radośnie wspólny czas. Oczywiście grill smakował wyśmienicie, bo jesteśmy specjalistami w pieczonych kiełbaskach i kaszankach, sałatkach oraz w deserach. Tym razem ciasto było pieczone. Umówiliśmy się spotkanie po wakacjach- bo teraz nadszedł czas na nasze wakacyjne wyjazdy. W nowym roku szkolnym spotkamy się znowu. Mamy już zaproszenie na przedstawienie, które wystawią nasi Przyjaciele. Planujemy wspólne akcje- także wrócimy do „ Adopcji pszczoły”. Więc do zobaczenia.

 

 1. Opis sposobu przeprowadzenia inicjatywy.

Nasz projekt „ Przenikanie pokoleń” podczas którego dzieliliśmy się pozytywną energią realizowany był w Świdnicy, podczas wspólnych spotkań na terenie Domu Dziennego Pobytu „ Przystań”, w naszym domu- „Chata” oraz w środowisku. Zaplanowaliśmy wspólnie z naszymi Seniorami, ich opiekunami a także sami szereg działań i imprez integracyjnych, artystycznych i aktywnych ruchowo. Spotykaliśmy się głównie w soboty i na spotkania poświęcaliśmy każdorazowo kilka godzin. Wspólny wyjazd w góry był praktycznie całodzienny, a i święto Fundacji także było dużą uroczystością. Kontaktowaliśmy się telefonicznie z pracownikami Domu oraz z p.Lucyną przewodniczącą samorządu, tak aby uściślać współpracę i dogrywać szczegóły. Nasza koordynatorka Kasia ustalała działania także podczas spotkań w tygodniu tak, aby soboty były przeznaczone tylko na wspólnie aktywnie spędzany czas. W działania zaangażowani byli nasi Wychowawcy i pani Pedagog. Sekundowali pan Dyrektor i pan Psycholog. Ich pomoc i ukierunkowanie motywowało nas do działania i planowania nowych akcji. Dwukrotnie w naszych spotkaniach wzięli udział także nasi koledzy z Chat- Żarów i Sikorskiego, gościnnie przebywający u nas. Dla nich było to także ciekawe doświadczenie.

Wiemy, że nasze działanie nie może zostać tylko akcją. Nawiązaliśmy przyjaźnie, tak dużo ciepła i pożytecznych rad otrzymaliśmy od naszych Przyjaciół. Wiemy, że wspólnie spędzony czas był dobry dla nas wszystkich, dlatego to nie koniec. We wrześniu, po powrocie z wakacji spotkamy się znowu. I znowu doświadczymy wspólnych radości i potwierdzimy, że nasze pokolenia nie są sobie obce i że możemy wspólnie spędzać nasz wolny czas. Udowodniliśmy, że „ Przenikanie pokoleń” dzieje się w Świdnicy. Do zobaczenia!

 

 1. Efekty inicjatywy: Podejmując się działań „ podzielenia się pozytywną energią” mieliśmy nadzieję, że spełnimy nie tylko wymagania organizatorów, ale że zrobimy coś dobrego dla innych. I te plany ziściliśmy. Ale najlepszą rzeczą jaka się nam udała, było to, że Seniorzy stali się dla nas nie tylko starszymi Przyjaciółmi, często zastępującymi nam nieżyjących już dziadków, ale także Nauczycielami życia i przykładem, że należy walczyć o siebie z całych sił i nie dać się pokonać przeciwnościom. My też nauczyliśmy Ich, że można powrócić do czasów dzieciństwa, stać się bardziej aktywnymi i radosnymi, mieć jeszcze wspólne plany. Nauczyliśmy Seniorów piec ciasta bez pieczenia. Pokazaliśmy, że młodzi ludzie są przyjaźni, szanują starszych, są ciekawi doświadczeń i przeżyć, o jakich wiedzą tylko Seniorzy. Projekt realizowaliśmy w Domu Dziennego Pobytu, w naszym Domu, w środowisku. Naszą akcje udokumentujemy na stronie naszej Fundacji oraz przekażemy materiały do mediów. Ponieważ nie robiliśmy tego dla rozgłosu, tylko dla siebie i naszych Przyjaciół, zrobimy to dopiero po wysłaniu sprawozdania do Fundacji Tauron.

 

 1. Informacje dodatkowe :
 2. a) liczba wychowanków zaangażowanych w organizację i przygotowanie inicjatywy :

Dziesięcioro podopiecznych : Katarzyna 18, Urszula 15, Natalia 15, Daria 17, Daniel 14, Szymon 19, Karol 14, Dawid 16, Oskar 16, Gabrysia 12. Kilkakrotnie uczestniczyło troje podopiecznych z pozostałych Chat.

 

 1. b) liczba odbiorców inicjatywy

Systematycznie uczestniczących w spotkaniach było dziewięcioro Seniorów: Pani Basia, Pani Zofia, Pani Lucyna, Pan Andrzej, Pan Edward, Pan Stanisław, Pan Zygmunt, Pani Irena, Pani Maria, Pani Ewa oraz około dwudziestu okresowo uczestniczących w spotkaniach.


 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.