Projekt Amelka

Wspierać rodziny wielodzietne

System polegający na wspieraniu rodzin wielodzietnych od lat sprawdza się na całym świecie. Niemal do perfekcji opanowały go kraje skandynawskie. Mieszkańcy Szwecji każdego miesiąca pobierają zasiłki dla rodzin wielodzietnych. Co więcej są one wolne od podatku. Podobny system działa też w Danii i Norwegii. Nieźle radzi sobie również Francja. Belgowie, Grecy Hiszpanie, Irlandczycy, Niemcy, Portugalczycy, Anglicy i Włosi mogą liczyć na preferencyjne rozliczenia podatkowe z tytułu posiadania trójki i więcej dzieci.

W Polsce taki system wciąż kuleje.

O ile jednak w temacie wsparcia rodzin wielodzietnych nie można liczyć na nasze Państwo o tyle dobrze radzą sobie samorządy. Obecnie w kilkudziesięciu miastach w Polsce działają programy pomocowe oparte na udzielaniu ulg dla rodzin tzw. „Trzy plus”.

amelka2

fot. Wiktor Bąkiewicz
Historia tej rodziny wstrząsnęła całą Świdnicą. W listopadzie ubiegłego roku w pożarze rodzina straciła majątek całego swojego życia i coś o wiele cenniejszego, Amelkę. Zaledwie dziesięciomiesięczna dziewczynka zmarła na skutek obrażeń. Pamięć o niej będzie jednak trwać dzięki Projektowi Amelka.

Jaworzno stworzyło „kartę rodzin wielodzietnych”, polegającą na przygotowaniu specjalnych zniżek, np. na kulturalne imprezy, wejście na lodowisko, do kina, na basen czy do przedszkola. Podobne karty z powodzeniem funkcjonują też w Katowicach. Tu pomocą są oparte rodziny wielodzietne w których dzieci nie przekroczyły 24 roku życia. Na posiadanie licznej rodziny mogą pozwolić sobie również mieszkańcy Tych i Bytomia, bo i tam działa program pod nazwą „3+”. W tych miastach rodziny mogą liczyć na zniżki na kursie prawo jazdy, kursie języków obcych, są też zniżki w restauracji, kinach czy przy zakupie artykułów szkolonych. Od tego roku identyczne programy działają też w Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Jastrzębiu – Zdrój, Skierniewicach, Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Gliwicach.

W okolicach Świdnicy podobny program działa w Ząbkowicach, nosi nazwę „Ząbkowicka Rodzina”. Program, podobnie jak pozostałe oferuje pakiet zniżek w opłatach za korzystanie z oferty instytucji kultury, sportu, rekreacji i turystyki oraz zniżki na zakup produktów i usług lokalnych przedsiębiorców.

Fundacja chciałaby zaproponować wszystkim mieszkańcom, firmom i instytucjom z naszego miasta przystąpienie do „Projektu Amelka”.

Dlaczego taka nazwa?

Kiedy w listopadzie 2012 roku, jako psycholog wspierałem wielodzietną rodzinę poszkodowaną w pożarze, usłyszałem od ojca 10 miesięcznej, zmarłej w wyniku obrażeń doznanych w tym zdarzeniu, Amelki, takie zdanie: „Najtrudniej jest wtedy, kiedy chciałoby się, żeby dzieci jak inne poszły do kina, na basen, czy na lodowisko, ale nie stać nas na to…”. Pomyślałem wtedy, że w rodzinie, w której jest 11 dzieci, w tym czwórka przedszkolnych, z jednej pensji trudno jest się utrzymać. A mimo tego, nie korzystając z finansowego wsparcia z pomocy społecznej, ta rodzina funkcjonuje, a dzieci osiągają sukcesy w swoim środowisku. Chcąc pomóc im i wielu podobnym, dobrym, wielodzietnym rodzinom, zadałem pytanie mamie tragicznie zmarłej Amelki, czy zgadza się na „żywy pomnik” dla swojej córki. Uzyskałem jej zgodę i tak zrodził się pomysł „Projektu Amelka” – opowiada Robert Klimkiewicz, prezes Fundacji SKSK.

Fundacja chce zaprosić do projektu każdego i każdą instytucję, która chciałaby udzielić wsparcia rodzinom wielodzietnym (3+) polegającym na wzmacnianiu ich roli kulturotwórczej, rozwijającej zainteresowania oraz umożliwiającej rozwój. Nie chodzi nam bezpośrednio o pomoc finansową ani o dożywianie. Chcielibyśmy, aby dzieci mogły pójść do kina, na łyżwy, czy basen, żeby mogły zobaczyć teatr, czy pojechać na wycieczkę. Chcielibyśmy wspierać przede wszystkim te rodziny, które „sobie radzą”. Nie korzystają z materialnej pomocy różnych instytucji, ale „wiążą koniec z końcem” tak, że na „fanaberie”, normalne w innych rodzinach, już brakuje. W maju zwrócimy się z listem intencyjnym do wszystkich, którzy mogliby się w ten Projekt włączyć. Tam zawrzemy nasze pomysły na wspieranie rodzin 3+. Jeżeli ktoś już teraz chciałby nam podpowiedzieć jak to zorganizować, aby pomoc była najskuteczniejsza, zapraszamy do kontaktu z Fundacją „SKSK”.

 

Opracowali:

Justyna Wojtysiak

Robert Klimkiewicz

Comments are closed.